Współczesne Typy Polskie

cykl dwunastu grafik przedstawiających sylwetki różnych ludzi
jakich spotkać możecie na swojej drodze

"Współczesne Typy Polskie" to jeden z pierwszych cyklów moich grafik. Zaczęło sie od szkicu zrobionego jeszcze w liceum - szkic postaci z natury wykonany podczas jazdy pociągiem do szkoły. Zafascynował mnie koloryt i wzorzystość sukienek pań spotykanaych na ulicach, dworcach, przystankach, w parkach... Przy czym zuważyłam, że im starszy rocznik tym bardziej nietypowe wzory i fikuśnie dobrane kreacje. Tak się więc zaczęło - powstał pierwszy szkic, pierwsza grafika. Jesteście w stanie odgadnać która była ta pierwsza?

Chciałam dorzucić pierwotny szkic dla ułatwienia, ale niestety chwilowo nie moge go znaleźć...
Tak, to Pani Gienia z cyklu miejskiego babskiego! Dalej poleciało już lawinowo. Powstały kolejne portrety ludzi z pociągu, tramwaju, ulicy. Jak już padło określenie "typ miejski" to oczywiście nie mogło zabraknać mojego "ulubuionego" typu - dresiarza. W moich pracach kilka razy przewija się ten motyw, nic dziwnego , wychowałam się na blokowisku w... Wołominie. Dresiarz na ulicy to moje naturalne środowisko :)
Na cykl "Współczesnych Typów Polskich - miejskich" skłąda się 6 grafik: trzy z postaciami kobiecymi i trzy z męskimi. Czarno-biały rysunek nabijany jest z matrycy metalowej, natomiast kolor, jako podkład, nabijany był wcześniej metodą monotypii, a w późniejszym czasie także z szablonu. Grafiki z wizerunkiem pań utrzymane są w ciepłej tonacji z przewagą czerwieni, w cyklu męskim pojawia się zieleń która przełamuje nieco kobiecą czerwień. Powstał tylko 1 stan odbitek, ilość odbitek w stanie podana przy opisie każdej grafiki i różni się w zależności od kompozycji. Prace wystawione były w kilku galeriach na terenie kraju. Część znajduje się w prywatnyuch kolekcjach nowych właścicieli.
Eulalia
Barnaba
Maurycy
Gienia
Zdzisława

"Współczesne Typy Polskie,
cykl miejski męski i babski"

Łysy
Po cyklu miejskim przyszedł czas na cykl "bałtycki". Korowód i koloryt wakacyjnych osobliwości to kolejny temat który mnie wciągnął. Parada ludzi, którzy na codzień często starają się maskowaćmankamenty swojej urody, w środowisku nadwodnym, nie ważne czy to jezioro czy morze, prezentują wszystko bez zbędnego zastanowienia. I prawidłowo! Toż nie jesteśmy wszyscy modelami z żurnali i wcale nie musimy nimi być. Swoboda kreacji, ruchów i zachowań zachwyca! to swoisty współczesny folklor pełen wzorów, kolorów i natualnej ekspresji! Przesadziłam? Przypatrzcie się sami następnym razem na wakacjach...
Na cykl "Współczesnych Typów Polskich - bałtyckich" skłąda się 6 grafik: trzy z postaciami kobiecymi i trzy z męskimi. Czarno-biały rysunek nabijany jest z matrycy metalowej, natomiast kolor, jako podkład, nabijany był wcześniej metodą monotypii, a w późniejszym czasie także z szablonu. Grafiki z wizerunkiem pań utrzymane są w zółtych odcieniach, cyklu męski, natomiast, w błękicie. Powstał tylko 1 stan odbitek, ilość odbitek w stanie podana przy opisie każdej grafiki i różni się w zależności od kompozycji. Prace wystawione były w kilku galeriach na terenie kraju. Część znajduje się w prywatnyuch kolekcjach nowych właścicieli.